Символіка орнаменту української вишивки (частина ІІ)

30.03.2020

В попередній статті ми говорили про символіку геометричного орнаменту в українській вишивці. Сьогодні ж ми розповімо вам про сакральні значення рослинного орнаменту, знайти який можна практично на будь-якій українській вишиванці.

       

       Розпочати варто з орнаменту під назвою «Світове дерево». Цей стародавній символ зустрічається в багатьох народів світу, також носить назву «Дерево життя». Складається воно з квітчастих мотивів на три рівні – низ (минуле), середина (теперішнє), верхівка (майбутнє). Дерево уособлює не тільки хронос, але й кров’яну спорідненість, силу поколінь твого роду. Зустрічається й у вигляді жінки – Праматері, яка дарувала життя всьому, що сьогодні живе.

       

      «Без верби і калини нема України» - відтак калина є одним з найбільш популярних символів в українському вишиваному орнаменті. Її символіка є вкрай великою, проте можна розрізнити головні семантичні мотиви, першим з яких стане невмирущість та незнищенність краси, роду. Адже саме деревом роду виступає калина. В давнину її пов’язували з вогненною трійцею: Сонцем, Місяцем, Зорею.  Часто калина на вишиванці переплітається з дубом, породжуючи тандем з сили й краси.

     

    Виноград – наступний популярний символ в українській вишивці. Його можемо зустріти як на жіночих, так і на чоловічих вишиванках. Основним значенням винограду виступає продовження роду. Чоловік – сіяч, жінка – жнець.

      

     Мак – це народна пам’ять. Такий значенням ця квітка володіє не тільки на вишиванках. Колись казали, що на полях минулих баталій виростав мак. Про це можемо дізнатись і з літературних джерел, наприклад – з вірша «Мак цвіте» Михайла Стельмаха. На Пасху мак святили, після чого обсівали ним людей і худобу задля захисту від злої сили.

    

    Ружа – квітка сонця. Наступний популярний символ на українських теренах. Символізує постійний рух Сонця, постійне оновлення. Також квітка є символом любові та милосердя.

    

    Барвінок – наступний широко розповсюджений мотив з давніх-давен. Ця квітка є провісником весни, символом любові й життєвої сили. В багатьох культурах світу вона символізує вічне кохання.

   

   Чорнобривці виступають одним з тих мотивів, чиє значення здавна відоме всім. Квіти символізують материнське кохання, яке захищає від всього злого на сім світі. Зустрічається на весільних рушниках.